Masso

Yönetici
Bugün Netflix’ten bahsettiğimizde sunduğu hizmetin dışında, takdir edilmesi gereken bir diğer konu varsa o da neredeyse her platform üzerinden Netflix’e ulaşabiliyor olmamız. Medya oynatıcı desteği barındıran bütün cihazlarda Netflix’e erişmek mümkün ve bütün cihazların hepsinde sorunsuz şekilde çalışıyor. Tarayıcıdan, konsoldan, telefonlardan, televizyonlardan hatta el konsollarından bile Netflix’e ulaşabiliyoruz.

Netflix-Görüntü-Kalitesi.png

Peki Netflix’in sistemden sisteme ve kullandığınız tarayıcıya göre görüntü kalitesinin değiştiğini biliyor muydunuz? Özellikle internet tarayıcıları arasında görüntü kalitesi açısından çok büyük farklar var. Her ne sebeple olursa olsun, her tarayıcı farklı bir maksimum video çözünürlüğüne sahiptir. Bu sınırlamalar, tarayıcıların altyapıları yüzündendir, Netflix tarafından uygulanan yapay bir sınırlama değildir.

Bu sınırlar, tarayıcılar geliştikçe değişebilir fakat Netflix’i çoğunlukla tarayıcı üzerinden izleyen biriyseniz, paketlere tekrar göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Görüntü Kalitesinin Değişiklik Gösterdiği İşletim Sistemleri ve Tarayıcıların Listesi

Windows İşletim Sistemi (8, 10 ve 11)

Windows bilgisayarınızı kullanarak bir web tarayıcısında Netflix izlemek için bilgisayarınızda Windows 8, Windows 10 veya Windows 11 yüklü olması gerekir.
  • Edge tarayıcısı, 118 ve üzeri sürümlerde maksimum 2160p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.​
  • Chrome tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 1080p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.​
  • Firefox tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.​
  • Opera tarayıcısı, 88 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.​
MacOS İşletim Sistemi

Mac bilgisayarınızı kullanarak bir web tarayıcısında Netflix izlemek için bilgisayarınızda Mac OS X 10.11 veya üzeri bir sürümün yüklü olması gerekir.
  • Safari tarayıcısı, 11 ve üzeri sürümlerde maksimum 2160p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Chrome tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 1080p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Edge tarayıcısı, 118 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Firefox tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Opera tarayıcısı, 88 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
Linux İşletim Sistemi

Netflix'i bazı GNU/Linux işletim sistemlerine (OS) sahip bilgisayarlarda bir web tarayıcısında izleyebilirsiniz.
  • Chrome tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Edge tarayıcısı, 118 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Firefox tarayıcısı, 102 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.
  • Opera tarayıcısı, 88 ve üzeri sürümlerde maksimum 720p çözünürlüğe kadar desteklemektedir.

Geri